K čemu slouží orientační plánky?

Co jsou to orientační plánky?

Orientační plánky slouží, jak už vyplývá ze samotného jejich názvu, zejména k základní orientaci (zobrazení) rozložení interiéru nemovitostí. Uvádí se na nich zpravidla uspořádání jednotlivých místností, funkce místností (pokoj, koupelna…), zasazení oken a dveří, popis objektu (adresa, číslo patra…) a další informace, které nějakým způsobem pomáhají pozorovateli udělat si alespoň základní představu o tom, jak interiér dané budovy vypadá (více se dočtete v článku Části prostých orientačních plánků). Orientační plánky nejsou v žádném případě výkresy nemovitostí a mají pouze nastínit hrubý vzhled objektu, proto jsou také většinou tvořeny poměrovým zakreslením, nejsou tedy kresleny na milimetr přesně podle určitých rozměrů. Orientační plánek by měl být vždy hlavně přehledný a jasně srozumitelný.

Komu se orientační plánky hodí?

De facto každému, kdo potřebuje zobrazit přibližné uspořádání interiéru nějaké budovy. Z tohoto důvodu se dá říct, že z orientačních plánků asi nejvíce těží realitní makléři, kteří mohou tento plánek využít k nastínění vzhledu vnitřku nemovitosti, kterou nabízejí k prodeji. Orientační plánky se ale nepoužívají jen k přiblížení objektu někomu, kdo danou nemovitost nemůže momentálně vidět na vlastní oči, využívají se třeba také např. jako mapky ve velkých nákupních střediscích, nebo jako vyobrazení plánu únikových cest z budovy.

Druhy orientačních plánků

Orientační plánky dělíme na tři druhy: 2D VÝKRES, 2D BAREVNÝ a 3D BALÍČEK.

2D VÝKRES je tím nejjednodušším možným, a velice populárním, zobrazením interiéru nemovitosti. Zakresluje se v černobílé podobě, podle přání klienta, (více o zadání orientačních plánků naleznete v článku Zadání orientačních plánků) a může obsahovat vše od základního zanesení dveří a oken, až po vyobrazení kót s rozměry místností (více se dočtete v článku Části prostých orientačních plánků).

2D VÝKRES - příklad

2D BAREVNÝ je tím

2D BAREVNÝ - příklad

3D BALÍČEK se od prostého plánku liší tím, že jednotlivé jeho části jsou znázorněny graficky (různé barvy podlahy atd.) a navíc se do něj může zasadit i rozložení nábytku.

3D BALÍČEK - příklad

- U obou druhů plánků se dá vymodelovat hrubý 3D model objektu.

Komentujte přes FB ;)